Мета цієї брошури — допомогти вчителям початкових класів в проведенні уроку "Правила поводження з незнайомими людьми ".
Розробник: Андрусик В.П.— вчитель початкових класів, вчитель вищої категорії.
Рецензент: Шведюк Н.П.— голова методоб'єднання вчителів початкових класів, вчитель початкових класів, вчитель-методист.
Навчально-методичне видання затверджено радою методичного кабінету Маневицького району.
Протокол №2 від 10.03.2012 р.
ПЕРЕДМОВА
Початкова школа повинна забезпечити молод-шим школярам базові знання з предмету «Основи здоров’я».
Традиції збереження здоров’я у сім’ї, стосунки зі старшими й молодшими, вибір людей для спілку-вання - ось основна тема уроку «Правила повод- ження з незнайомими людьми».
У дітей формується стійкий імунітет до непра- вильної поведінки у поводженні з незнайомцями.
Адже безпека дитини - головна мета уроків
«Основи здоров’я».
Тема: Правила поводження з незнайомими людьми
Початкова школа повинна забезпечити молод-шим школярам базові знання з предмету «Основи здоров’я».
Традиції збереження здоров’я у сім’ї, стосунки зі старшими й молодшими, вибір людей для спілку-вання - ось основна тема уроку «Правила повод- ження з незнайомими людьми».
У дітей формується стійкий імунітет до непра- вильної поведінки у поводженні з незнайомцями.
Адже безпека дитини - головна мета уроків
«Основи здоров’я».
Тема: Правила поводження з незнайомими людьми
Мета: Розширювати знання учнів з основних правил особистої безпеки під час зустрічі з незнайомими людьми на вулиці, під’їзді. Знайомити учнів з небезпечними ситуаціями, які можуть виникнути в квартирі
Обладнання: Ілюстрації та малюнки до теми.
Хід уроку:
Обладнання: Ілюстрації та малюнки до теми.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
***
Кожен учень в клас прийшов
І приніс сюди веселість та бадьорість.
За знаннями радісно зайшов,
Щезли втома, лінь, розмови і суворість.
Друзі, посміхнемося разом,
Навкруги все стане лагідним, приємним,
Дружно до роботи візьмемось –
І урок наш буде милим, теплим.
Діти до якого уроку ви підготувались?
Ми працюємо під девізом: "Здоров'я - найбільший скарб.
***
Якщо ти хочеш швидко підростати
І розвиватися як слід,
Себе повинен вберігати
І захищатися від бід.
Яка ж біда спіткати може?
О, бід навколо ціла тьма,
Ти нероби, чого негоже,
Не підставляй себе дарма
Щоб з нами не трапилось біди ми повторимо те що вивчили на попередніх уроках.
Гра "Так чи Ні"
Зіграти хочеться мені З тобою, друже, в "Так чи ні",
Тобі питання задаю,
Готуй же відповідь свою.
Відповідай коли мастак,
Єдиним словом "Ні" чи "Так".
Якщо кмітливий, друже, ти,
То може й рима помогти.
Але вона хитрюча в нас,
Аби не збила з толку враз!
Тягнути час навіщо нам?
Зіграй - і ти побачиш сам.
Скажи, катаєшся на лижах навесні? Не гайся з відповіддю ...(Ні)
Чи любиш плавать, як гусак? Ну що на це ти скажеш? ...(Так)
А чи зашкодила б мені Зарядка рано-вранці?...(Ні)
Чи можна вранці просто так (натщесерце)
Тобі жувати гумку?...(Ні)
Чи правда, друже мій що в парк
Кладуть рогатку у рюкзак?...(Ні)
А до бруднуль і розбишак
Чи є а людей повага?...(Ні)
Чи босим бігти по росі.
Ти любиш рано-вранці?...(Так)
Кожен учень в клас прийшов
І приніс сюди веселість та бадьорість.
За знаннями радісно зайшов,
Щезли втома, лінь, розмови і суворість.
Друзі, посміхнемося разом,
Навкруги все стане лагідним, приємним,
Дружно до роботи візьмемось –
І урок наш буде милим, теплим.
Діти до якого уроку ви підготувались?
Ми працюємо під девізом: "Здоров'я - найбільший скарб.
***
Якщо ти хочеш швидко підростати
І розвиватися як слід,
Себе повинен вберігати
І захищатися від бід.
Яка ж біда спіткати може?
О, бід навколо ціла тьма,
Ти нероби, чого негоже,
Не підставляй себе дарма
Щоб з нами не трапилось біди ми повторимо те що вивчили на попередніх уроках.
Гра "Так чи Ні"
Зіграти хочеться мені З тобою, друже, в "Так чи ні",
Тобі питання задаю,
Готуй же відповідь свою.
Відповідай коли мастак,
Єдиним словом "Ні" чи "Так".
Якщо кмітливий, друже, ти,
То може й рима помогти.
Але вона хитрюча в нас,
Аби не збила з толку враз!
Тягнути час навіщо нам?
Зіграй - і ти побачиш сам.
Скажи, катаєшся на лижах навесні? Не гайся з відповіддю ...(Ні)
Чи любиш плавать, як гусак? Ну що на це ти скажеш? ...(Так)
А чи зашкодила б мені Зарядка рано-вранці?...(Ні)
Чи можна вранці просто так (натщесерце)
Тобі жувати гумку?...(Ні)
Чи правда, друже мій що в парк
Кладуть рогатку у рюкзак?...(Ні)
А до бруднуль і розбишак
Чи є а людей повага?...(Ні)
Чи босим бігти по росі.
Ти любиш рано-вранці?...(Так)
Ану скажіть мерщій мені,
чи треба зуби чистить?...(Так)
Відповідай, коли мастак,
Ти руки з милом миєш?...(Так)
Чи можна, ти скажи мені,
Читати книжку в ліжку?...(Ні)
А водичка друг тобі?
Чекаю відповіді!...(Так)
Скажи морози крижані страшні спортсменам взимку?...(Ні)
Чи можна їсти всім у смак
Немитих груш і яблук?...(Ні)
Насамкінець скажи мені:
"Основи здоров'я" цікаві тобі?...(Так)
Бліц - опитування.
Щоб м’язи були пружними потрібно….
Щоб організм був загартований, щічки рум’яні потрібно...
Щоб зуби були здорові, волосся блискучим а вигляд охайним потрібно...
Щоб взимку не захворіти потрібно ...
Щоб скрізь встигати, не втомлюватись потрібно ....
Щоб бути здоровим потрібно харчуватись......
Щоб викликати швидку допомогу.....
Щоб викликати пожежників....
Щоб викликати міліцію.......
Щоб викликати служби газу.......
Повідомлення теми і мети уроку.
а) Звернення козенятка до учнів.
б) На сьогоднішньому уроці ми вивчимо ваші основні дії, якщо ви знаходитесь вдома самі, а до вас зателефонували незнайомі люди або незнайомці подзвонили в двері. Ці знання вам необхідні, щоб зберегти здоров"я , майно вашої родини , а можливо , і своє життя. Нажаль , серед незнайомців можуть трапитися лихі та злі люди.
чи треба зуби чистить?...(Так)
Відповідай, коли мастак,
Ти руки з милом миєш?...(Так)
Чи можна, ти скажи мені,
Читати книжку в ліжку?...(Ні)
А водичка друг тобі?
Чекаю відповіді!...(Так)
Скажи морози крижані страшні спортсменам взимку?...(Ні)
Чи можна їсти всім у смак
Немитих груш і яблук?...(Ні)
Насамкінець скажи мені:
"Основи здоров'я" цікаві тобі?...(Так)
Бліц - опитування.
Щоб м’язи були пружними потрібно….
Щоб організм був загартований, щічки рум’яні потрібно...
Щоб зуби були здорові, волосся блискучим а вигляд охайним потрібно...
Щоб взимку не захворіти потрібно ...
Щоб скрізь встигати, не втомлюватись потрібно ....
Щоб бути здоровим потрібно харчуватись......
Щоб викликати швидку допомогу.....
Щоб викликати пожежників....
Щоб викликати міліцію.......
Щоб викликати служби газу.......
Повідомлення теми і мети уроку.
а) Звернення козенятка до учнів.
б) На сьогоднішньому уроці ми вивчимо ваші основні дії, якщо ви знаходитесь вдома самі, а до вас зателефонували незнайомі люди або незнайомці подзвонили в двері. Ці знання вам необхідні, щоб зберегти здоров"я , майно вашої родини , а можливо , і своє життя. Нажаль , серед незнайомців можуть трапитися лихі та злі люди.
в)3агадка.
Є у мене вірний друг.
Має він чудовий слух.
І говорить голосами
Моїх друзів , тата й мами.
Як же звати мого друга ?
Всім відомо - це папуга. Помиляєшся, Антон.
Зветься друг мій....(телефон).
· Чи вмієте ви користуватися телефоном?
· З ким найчастіше спілкуєтесь по телефону?
Має він чудовий слух.
І говорить голосами
Моїх друзів , тата й мами.
Як же звати мого друга ?
Всім відомо - це папуга. Помиляєшся, Антон.
Зветься друг мій....(телефон).
· Чи вмієте ви користуватися телефоном?
· З ким найчастіше спілкуєтесь по телефону?
Знайома людина - це людина , яку ви знаєте особисто. Всі решта - люди незнайомі. Якщо зателефонував незнайомець, найкраще з ним не розмовляти взагалі. Або ж розмова може виглядати так.
г)Сценка - діалог з незнайомцем по телефону.
§ Алло.
§ Хто говорить?
§ А хто вам потрібен?
§ Це яка квартира ?
§ Це наша квартира. А яка вам потрібна?
§ Це який номер телефону?
§ Це наш номер телефону, а вам який потрібен?
§ Дорослі вдома є ?
§ Зараз всі зайняті. Ніхто підійти не може. Залишіть свій номер або зателефонуйте пізніше.
§ Зараз підійде співробітник міліції. Відчини йому двері.
§ Зверніться до сусідів я не відчиню.
д)Телефонний дзвінок.
- Я мамина колега по роботі. Твоя мамам нездужає. Я зараз підійду до тебе, візьму для мами в домашній аптечці ліки. Ти хочеш, щоб мама одужала? Відчини двері.
е)Дзвінок у двері.
Пожежа! Всі горимо! Відчиняйте двері! Рятуйтесь!
є) Дзвінок у двері.
У вічко дверей бачите маленьку дівчинку чи хлопчика. Дитя просить попити.
Розповідь учителя про поведінку дітей у випадку, коли дзвонять у двері. Насамперед, ви повинні домовитись вдома з батьками , кому вам дозволено відчиняти двері. Нехай тато і мама чітко назвуть імена родичів, сусідів, друзів, яким ви відкриєте двері.
Завжди треба запитувати " Хто там?" і дивитись у вічко дверей.
Запам'ятайте правила.
г)Сценка - діалог з незнайомцем по телефону.
§ Алло.
§ Хто говорить?
§ А хто вам потрібен?
§ Це яка квартира ?
§ Це наша квартира. А яка вам потрібна?
§ Це який номер телефону?
§ Це наш номер телефону, а вам який потрібен?
§ Дорослі вдома є ?
§ Зараз всі зайняті. Ніхто підійти не може. Залишіть свій номер або зателефонуйте пізніше.
§ Зараз підійде співробітник міліції. Відчини йому двері.
§ Зверніться до сусідів я не відчиню.
д)Телефонний дзвінок.
- Я мамина колега по роботі. Твоя мамам нездужає. Я зараз підійду до тебе, візьму для мами в домашній аптечці ліки. Ти хочеш, щоб мама одужала? Відчини двері.
е)Дзвінок у двері.
Пожежа! Всі горимо! Відчиняйте двері! Рятуйтесь!
є) Дзвінок у двері.
У вічко дверей бачите маленьку дівчинку чи хлопчика. Дитя просить попити.
Розповідь учителя про поведінку дітей у випадку, коли дзвонять у двері. Насамперед, ви повинні домовитись вдома з батьками , кому вам дозволено відчиняти двері. Нехай тато і мама чітко назвуть імена родичів, сусідів, друзів, яким ви відкриєте двері.
Завжди треба запитувати " Хто там?" і дивитись у вічко дверей.
Запам'ятайте правила.
Пам'ятка для учнів
1. Не називайте домашньої адреси.
2. Не називайте номер телефону.
3. Ніколи не говоріть , що дорослих немає вдома.
4. Не вступайте у розмови з незнайомими , навіть якщо вважаєте тему розмови дуже серйозною.
5. Не впускайте незнайомців у квартиру.
6. Запам'ятайте! Нормальні дорослі ніколи не будуть звертатися по допомогу до дитини.
7. Заведіть свій особистий телефонний довідник.
8. Якщо тебе кличе незнайомець в машині, розвернись і біжи в протилежну сторону. Тому що, для машини важко різко змінювати напрям руху.
10. Якщо незнайомець переслідує тебе або намагається тебе схопити, швидко втікай, голосно кричи, створюй як найбільше галасу.
11. Якщо тебе щось налякало, звертайся до дорослих, Які в даний момент знаходяться на роботі (продавці, міліціонери, охоронці магазину).
12. Знаходитись потрібно якомога далі від незнайомця.
13. Ніколи не гуляй пізно ввечері, завжди говори батькам куди ти ідеш.
14. Ніколи не зупиняй машини щоб куди-небудь під'їхати.
Практична робота.
Ø До вас зателефонували. Ваші дії?
Ø Несподіваний дзвінок у двері. Ваші дії?
Ø Непрохані гості (злодії) . Ваші дії.
1. Не називайте домашньої адреси.
2. Не називайте номер телефону.
3. Ніколи не говоріть , що дорослих немає вдома.
4. Не вступайте у розмови з незнайомими , навіть якщо вважаєте тему розмови дуже серйозною.
5. Не впускайте незнайомців у квартиру.
6. Запам'ятайте! Нормальні дорослі ніколи не будуть звертатися по допомогу до дитини.
7. Заведіть свій особистий телефонний довідник.
8. Якщо тебе кличе незнайомець в машині, розвернись і біжи в протилежну сторону. Тому що, для машини важко різко змінювати напрям руху.
10. Якщо незнайомець переслідує тебе або намагається тебе схопити, швидко втікай, голосно кричи, створюй як найбільше галасу.
11. Якщо тебе щось налякало, звертайся до дорослих, Які в даний момент знаходяться на роботі (продавці, міліціонери, охоронці магазину).
12. Знаходитись потрібно якомога далі від незнайомця.
13. Ніколи не гуляй пізно ввечері, завжди говори батькам куди ти ідеш.
14. Ніколи не зупиняй машини щоб куди-небудь під'їхати.
Практична робота.
Ø До вас зателефонували. Ваші дії?
Ø Несподіваний дзвінок у двері. Ваші дії?
Ø Непрохані гості (злодії) . Ваші дії.
Тест «Я вмію говорити по телефону».
1. Хто говорить?
а) - Це я Коля.
б) - А до кого ви телефонуєте?
2. Я, напевно, помилилась. Який у вас номер ?
а) - Це номер 39-78-95
б) За яким номером ви телефонуєте?
3. Де ви живете?
а) - Не можу вам сказати.
б) - Вулиця Дружби , дім 14 ,квартира 7.
4. Поклич когось із дорослих.
а) - Нікого з дорослих немає вдома.
б) - Тато зайнятий, зараз підійти не може. Що йому передати? Хто дзвонив? За яким номером перетелефонувати?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Завдання: Прочитайте вислів. Поясніть його значення. "Мій дім - моя фортеця"
***
Хоч ви зовсім ще малята, але пам'ятайте:
Люди ви - не козенята, правила вивчайте.
Якщо самі ви удома, то запам’ятайте:
Ви людину незнайому в дім свій пускайте,
Бо дитя не може знати в кого що на думці.
Незнайомець може мати зброю в своїй сумці.
Може речі всі забрати і дитину вбити.
Тож не треба відчиняти - краще потерпіти.
Доки тато, доки мама не прийдуть до хати,
Вам людину незнайому не треба впускати.
Двері добре зачиняйте кожен раз постійно!
Правила запам'ятайте і живіть спокійно.
Підсумок уроку.
1. Чи можна залишити вас самих вдома? Чому?
2. Які основні правила запам'ятали на уроці?
3. З ким сьогодні складете власний телефонний довідник?
****
Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров'я бережіть
І правильно дорогу вибирайте,
Якщо бажаєте до старості дожить.
Дорогу виберіть до рідної вам школи
Щоб світлою и безпечною була.
І навпростець теж не ходіть ніколи,
Собі та іншим не бажайте зла.